[interview] Camo & Krooked: Všechno je lepší, když to sdílíš

Představte si klidný život na rakouském venkově, kde si ve volném čase pro radost skládáte hudbu na počítači. O pár let později tuto hudbu vydáváte pod britskou značkou Hospital, jedním z vedoucích labelů svého žánru. Přesně tento sen teď žijí Reinhard a Markus. Dva kluci, kteří za sebou mají už několik alb a stovky hraní, před sebou pak velikou budoucnost a každým dnem narůstající objem fanoušků. My je odchytili přímo po jejich liveshow na festivalu Let It Roll, a jak se můžete přesvědčit, oba stojí pevně nohama na zemi.

Camo & Krooked at Let It Roll Czech Openair 2012

Pánové, tohle byla neuvěřitelná show. Kde se vzal nápad s klecí?

Markus: Základní myšlenka vzešla z otázky jak prezentovat naši novou hudbu a odlišit live hraní od DJ setů, jelikož když hrajeme jako DJs, zahrnujeme do toho samozřejmě spoustu cizích věcí. Takže jsme si vymysleli toto. Postavila se klec, navrhly nové vizuály…

Reini: Jo, hlavní myšlenka byla předvést se v zcela nové a jedinečné podobě. Jak řekl Markus, chtěli jsme občas hrát pouze naše věci. Překvapovat novými, dostat zpětnou vazbu na ty ještě nevydané. Mám pocit, že vždy, když hrajeme live, je to daleko víc nahlas a větší show, více přímočará. Rozhodně jsme tak už zažili spoustu nezapomenutelných momentů, které asi nikdy nezapomeneme.

To věřím. Mimochodem, cítíte se v kleci bezpečněji?

Markus: (smích) Zatím nevím, jestli se v kleci cítím bezpečněji, protože přeci jen máme za sebou nějakých šest let hraní jako DJs a takto live nehrajeme ani rok, takže je to pro nás stále ještě nová věc. Nicméně můžu říct, že v kleci bych se asi cítil bezpečněji, když bych při hraní udělal nějakou chybu a lidé by na mě díky tomu neviděli. Takže v tomto případě by asi posloužila dobře. (smích) Ale stejně, ve výsledku ti to moc nepomůže.

Reini: Já se cítím daleko bezpečněji, když hraju jako DJ. V podstatě nic už se nemůže pokazit, děláš jen to, cos už předtím provedl tisíckrát. Nezáleží ani na tom, jak velké je publikum. Prostě stačí trocha sebevědomí a jedeš si. Kdežto během live setu v kleci jsme závislí na svých vlastních set-upech a na celé crew, která to vše připravuje. Tudíž ne vždy si můžeš být jistý, že vše proběhne tak, jak má. Ale zatím snad vše proběhlo bez větších obtíží. To samé dnes. Myslím, že tohle byla jedna z našich nejlepších show!

Camo & Krooked live with MC Youthstar at Let It Roll Czech

To je skvělé! Pro ty, co neznají vaše hudební pozadí, dejte takový nástřel, jak to vlastně všechno vzniklo.

Reini: Jó, zpátky do dnů!

Markus: Zpátky do těch dobrejch dnů, kdy nikdo neznal dubstep! Neuvěříš, ale potkali jsme se na drumandbassové party! (smích) Ne, tak budeme vážní…

Reini: Asi před sedmi lety jsem hrál v Markově rodném městě. Pustil jsem pár vlastních věcí… Mimochodem když si je dnes poslechnu, tak to byly pěkný sračky, ale nevadí. (smích) Každopádně ten večer za mnou Markus přišel, protože ho zaujalo, že jako jediný hraju i svoje věci. Tak se zeptal, co za program používám, čímž jsme došli k tomu, že používáme ten samý a strašně jsme se na tom zasekli. Zůstali jsme v kontaktu přes internet, tehdy to byla doba Myspace, a prostě jsme zkoušeli společně skládat, což se ukázalo jako nejlepší možný krok. Když jsme měli hotové věci na první album, bylo už rozhodnuto, že sekneme se svými sólovými kariérami a zůstaneme dohromady jako Camo & Krooked. Ono pak celkově všechno je tak nějak lepší, když na to nejsi sám, když sdílíš.

Zůstat spolu byl asi ten nejlepší nápad. Daří se vám vážně skvěle. Zbývá vám vůbec nějaký volný čas?

Markus: Když nějaký zbude, věnujeme ho hudbě. Posledních pár měsíců bylo fakt hodně náročných. Máme za sebou rozjezd live show, dvě americká turné, spoustu skládání. Stalo se to životním stylem. Když už jsi jednou tak moc bookován, musíš se tomu nějak podřídit.

Reini: Skládání je stále naším středobodem vesmíru daleko před hraním, takže od toho se to odvíjí. Řekli jsme si, že si budeme muset trochu odpočinout od hraní, abychom se mohli zase více soustředit nové věci. Je to srdcem všeho. Občas se ale přeci jen podaří najít nějaký ten čas na relax a zajdeš si třeba do zoo, skejtovat nebo nějaký jiný sport. Je důležité udržovat balanc. Ovšem ta zaneprázdněná stránka života je přeci jen ve velké převaze a je nutné se jí věnovat. Ale myslím si, že jsme tak spokojení, protože děláme to, co jsme vždycky chtěli a má cenu do toho investovat.

Markus: Ono je to tak, že buď jsi zaneprázdněný, nebo jsi doma, máš volno a stejně ti hlavou jede: „Tohle je nuda, musím něco dělat.“ Takže si nevybereš. (smích)

Camo & Krooked live with Youthstar and Ayah Mayar at Let It Roll

Navzdory tomu, že jste považováni za opravdu velké hvězdy, jste stále tak skromní…

Markus: Jednak bych neřekl, že jsme nějaké velké hvězdy a pak na hvězdnosti stejně nezáleží. Pro nás je důležité, že jsme vždy chtěli dělat hudbu pro zábavu. Před pár týdny jsme například potkali Skrillexe a je to snad nejskromnější člověk na zemi. Tak moc milý, vstřícný, s každým si popovídá. Na něm je přesně vidět, že to všechno dělá z lásky k hudbě. Miluje hraní, skládání, kontakt s publikem. Jednoduše dokud si vážíš toho, co máš, užíváš si to a považuješ si toho daru, není důvod, proč se chovat jako kretén.

Reini: Myslím si, že to, co se nám teď děje, je až neuvěřitelné, protože jsme po tom vlastně nikdy nějak moc netoužili. Nedovedli jsme si to představit. Sláva nikdy nebyla hnacím motorem. Ale to, jak nás fanoušci, zvláště tady v České republice a Rakousku, přijímají, je něco neuvěřitelného. Česká fanouškovská základna je tak silná, že vždycky, když nás k vám zabookují, víme, že to bude nezapomenutelná party! (Markus souhlasně přikyvuje.)

Díky! Od března je v oběhu vaše remixové album Between The Lines. Jak se mu daří?

Markus: Myslím, že skvěle. Mělo perfektní přijetí jak z řad hudebníků, tak posluchačů. Snažili jsme se oslovit jednak nové talenty, u kterých si myslíme, že by měli dostat větší pozornost. Namátkou třeba High Maintainance, Smooth, Metrik. Na druhé straně třeba TCho, který byl delší dobu v ústraní.

Reini: Také proto, že je tu spousta lidí, od kterých získat remix, je věc neuvěřitelně nákladná. A ono občas jen to velké jméno ti nezaručí, že to bude tak našláplý, jako když vezmeš někoho nového a nadšeného s přístupem: „Jo, můžu udělat remix Camo & Krooked! Udělám ten nejlepší track, jaký můžu!“  Každému jsme vždy poskytli zpětnou vazbu a vymáčkli z nich maximum. Čímž bych chtěl poděkovat všem zúčastněným, protože si myslím, že se to fakt povedlo. A teď je čas se věnovat zase své vlastní tvorbě.

Camo & Krooked live at Let It Roll Czech

Váš zvuk je celkově dost řekněme radostný. Z čeho to vychází? Neplánujete někdy vydat něco o poznání temnějšího?

Markus:  Na Cross The Line jsme se snažili hlavně o chytlavé melodie. Aby se do toho při poslechu dokázal člověk tak nějak ponořit. Celkově chceme, aby jednotlivé skladby zněly působivě. Nemám pro to lepší slovo. Je jedno, jestli jde o hutnou basu, nasládlou melodii nebo gradující breakdown. I minimalistický drumandbass může být působivý. A o to se v naší hudbě snažíme.

Reini: Snažíme se nejít jedním směrem. Rádi bychom dělali i deepovější věci. Základem je emoce. Ta skladba v tobě musí něco vyvolat.

Já pláču u Cross The Line. Který z vašich tracků teď hrajete nejraději?

Markus: V současné době asi Armageddon. Hráli jsme to mezi posledními tracky a dokonce to nebyla ani jeho poslední verze, protože stejně těch verzí máme momentálně tak sto padesát. Už je skoro hotový. Samozřejmě tam jsou ale nějaká místa, která se musí ještě dopilovat. Určitě ale všichni počkejte na naši další věc, která vyjde velmi brzy. Nemůžeme se dočkat, až ji pustíme ven!

Reini: Je vždy super vidět, jak funguje věc, kterou ještě nikdy nikdo neslyšel. Když hraješ známou skladbu, očekáváš už nějakou reakci. Hraní nové věci je jako analýza publika. Zkoumáš, jestli je to dobrý nebo jestli to nefunguje.

Camo & Krooked live at Let It Roll Czech

Oba působíte v Rakousku. Nepřemýšleli jste někdy, že byste se kvůli kariéře přestěhovali?

Markus: Já Rakousko miluju. Je hodně klidné, zvlášť na venkově, kde také žijí moji rodiče. Sám mám byt ve Vídni, ale studio na venkově, takže v průběhu týdne trávím spoustu času u rodičů, kde dělám na hudbě a přes volné víkendy jsem ve Vídni. Přeci jen je to pouze dvoumilionové město, takže i tam je klid. Jinak v celém Rakousku je tolik krásných míst. A to je ta věc, kterou mám na své zemi rád. Když si chceš udělat dovolenou, prostě vyrazíš na jih k jezeru nebo na hory. Máš strašně moc možností a ta příroda je prostě úžasná. Jediné místo, které by pro případné přestěhování dávalo smysl a ulehčilo život, je Londýn. Ale upřímně, nám se v Londýně moc nelíbí. Je příliš veliký, hektický a strašně drahý.

Reini: Přesně. To, že je hektický, na dopravu těžký. Chytnout taxi je snad nemožné. Ale to je jen jedna z mnoha věcí, které nás jen utvrzují v tom, že toto není to pravé. Ono je vážně fajn být vždy zpět doma, mít možnost relaxovat, být s rodinou a přáteli.

Markus: Když tak přemýšlím, jediné místo, kde bych si dovedl představit život je Austrálie a Nový Zéland. Je tam tepleji, a i když nejsem takový zastánce přírody, tak ta je tam naprosto úchvatná. Naše novozélandské tour bylo nezapomenutelné už jenom díky tomu.

Camo & Krooked and Saiha

Co se chystá v nejbližší budoucnosti?

Markus: Teď se určitě chceme soustředit na nové album, což už jsme samozřejmě v březnu začali. Bude nám to chvíli trvat. Předpokládám tedy opět ten rok či něco málo déle. Chtěli bychom se vejít do třetí čtvrtiny následujícího roku. Stále máme před sebou spoustu hraní. Možná nová podoba live show. Uvidíme. Klec je v pohodě, ale jsme perfekcionisti, takže to možná trochu přetvoříme. Další level před námi!

Text a foto: Hana “Saiha” Makovcová v červenci 2012.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s