[interview] Fred V & Grafix: Smlouva s Hospital je splněný sen

Jestli je tady někdo hodně mladý a má k tomu hodně moc talentu, tak jsou to Fred s Joshem. Zbrusu nová posila labelu Hospital o sobě dává každým dnem víc vědět a především slyšet. I proto jsme si je odchytili po jejich hraní na Let It Roll Slovakia Openair. Kluci si to chtěli odbýt co nejdříve, aby prý ještě stihli být střízliví. A tak, i když byl tento rozhovor na jejich poměry velmi seriózní, není pochyb, že jsou to nejen nadaní hudebnící, ale i pěkní vtipálci.

Fred V & Grafix interview

Toto není vaše první zkušenost s vystoupením na Let It Roll. Jak se vám hrálo dnes?
Fred V: Naprosto perfektně jako vždycky. Hrát pro tolik lidí je pokaždé zážitek. Můžu říct, že absolutně miluju Let It Roll.
Grafix: Moc, moc mě nadchla reakce publika, které udělalo neuvěřitelnou atmosféru, i když jsme s sebou neměli žádné MCs, na což nejsme zvyklí. Takže i za mě skvělý.
Fred V: Právě proto, že jsme s sebou neměli MCs, jsme se museli sami chopit mikrofonu a hecovat tanečníky, aniž bychom to nějak ovládali. (smích)
Grafix: No vlastně jsme nejen DJové, ale i MCs…

Jste multitalenti! Jak jste to vůbec dali dohromady?
Fred V: To nám bylo něco kolem patnácti, šestnácti. Seznámil nás kámoš Jay, který se mnou chodil na školu a znal se s Joshem, a protože věděl, že se oba snažíme skládat vlastní hudbu, představil nás.
Grafix: Přesně. Byla to taková ta záležitost „kámoš zná kámoše“, která to všechno začala a díky tomu dnes děláme na hudbě společně.

K té hudbě vás dostalo co?
Grafix: To je hodně široká otázka. Prostě láska k hudbě… To zní jako strášný klišé. (smích)
Fred V: Například celá moje rodina je hudební. Od jedenácti hraju na kytaru, k drumandbassu jsem se dostal někdy v patnácti a od té doby mě to drží.

Fred V & Grafix

Oba jste teď dokončili své studium na Bath Spa University. Chystáte se být hudebníci na plný úvazek?
Grafix: Přesně tak. Se školou jsme skončili teprve někdy před dvěma týdny, takže teď se do toho dostáváme. Chystáme nějaké věci na Hospitalu, jako je třeba EP, které by mělo vyjít ještě tento rok. Pro ten příští už připravujeme celé album.

Co jste vlastně studovali?
Grafix: Tvůrčí hudební technologii.
Fred V: Na Bath… Spa… University!
Grafix: Hej, to už přece řekla! Udělala si průzkum…
Fred V: Musel jsem se ujistit, je to důležitý! (smích)

Vím všechno… skoro. Být hudebníkem je poměrně nová věc ve vašem životě…
Grafix: Je to sakra skvělý!
Fred V: Asi tak. Djing je doslova jedna z nejzábavnějších věcí, které znám. Zvlášť když hrajeme nějakou svoji novou věc, testujeme ji na publiku a dostaneme pozitivní ohlas. Je to skvělej pocit.
Grafix: Jako orgasmus.
Fred V: Tak trojitej. (smích)

Fred V & Grafix interview

 

Závist! Co považujete za svůj největší dosavadní úspěch v kariéře?
Grafix: Rozhodně podepsání smlouvy s Hospitalem, to je splněný sen. Od začátku jsme dělali hodně melodické věci. Nesnažili jsme se o nějak tvrdý, hutný zvuk. Tudíž přirozeně byl Hospital náš nejoblíbenější label. Na hudbě jsme dělali roky předtím a vždycky jsme si říkali: „Jo, tam se nikdy nedostaneme.“ A pak to najednou přišlo, podepsali jsme to a myslím, že teď můžu mluvit za nás za oba, že tohle byl asi ten nejvíc zásadní moment v našem hudebním životě.
Fred V: Musím souhlasit. Ale pořád tomu tak nějak nemůžeme uvěřit. Když koukáme na ostatní interprety, stále si říkáme, jak je možné, že jsme na té značce. Vždyť je tolik kvalitních hudebníků! Je to vážně ohromný pocit.

Takže jste podstoupili nějaké formální setkání s Tony Colmanem?
Grafix: Jo, s Chris Gossem, druhým chlápkem, co byl součástí London Elektricity a Tonym samozřejmě také. Oslovili nás, že by se s námi chtěli setkat. Říkali jsme si, o co tady sakra jde. Vůbec by nás nenapadlo, že by nás chtěli z fleku pod svá křídla. Pak jsme se setkali a přišla nabídka.

To jsou dvě ikony. Jaké máte své hudební idoly z řad drumandbassu? Prý vzhlížíte ke Camo & Krooked…
Grafix: Kluky máme moc rádi, ale celkově všechny, co vydávají na Hospitalu, můžeme považovat za idoly a velkou hudební inspiraci. Pro mě osobně jeden z prvních tracků, které jsem kdy slyšel, byla skladba od Logisticse, což bylo někdy před šesti lety. To jsem ještě ani pořádně neskládal. A najednou jsme na jednom seznamu. To je úžasné.
Fred V: Za jeden z našich největších vlivů můžeme považovat určitě High Contrasta, kterého já osobně pokládám za jednu z nejvýznamnějších postav scény. A opět jsme v jedné partě, což je neuvěřitelné.

Fred V & Grafix

 

Co hudba mimo drumandbass?
Grafix: Jo, posloucháme i jiné žánry. V tomhle se od sebe trochu lišíme. Každý posloucháme trochu rozdílné věci, což se promítá i v naší hudbě, do které každý přinášíme od sebe různé věci. Já poslouchám hodně house, klasické 4/4 záležitosti. Francouzské electro a podobné věci.
Fred V: U mě se v tom promítá láska ke kytaře, tudíž vyhledávám hudbu s výrazným zvukem basové kytary. Nemyslím tím typickou rockovou hudbu, pořád zůstávám u elektroniky. Abych dal příklad… Třeba Bonobo…
Grafix: Nebo třeba Quantic, Cinematic Orchestra… Klidná instrumentální hudba.

Je rychlejší pracovat na hudbě společně?
Grafix: Technicky ano. Každý jsme ve své místnosti, případně na úplně jiném místě. Pracujeme na svých vlastních nápadech. Ale vždy musíš pamatovat na to, že se musíme dělit o peníze, takže tím se to asi vyrovná. (smích)
Fred V: Mně naprosto vyhovuje pracovat jako duo. Občas se stane, že se zaseknu a nevím, jak dál, tak to zkusím předat Joshovi, ten to třeba přetvoří v něco úplně jiného a lepšího. Pak už mi vždy zbývá jen říct: „Nice one, Josh!“ (smích)

Používáte stejné programy?
Grafix: Dřív ano, protože já používám Mac a Fred je na PC. Takže Fred dřív skládal na ACID Pro, zatímco já využíval Logic. Teď jsme oba přešli na Ableton a společně v něm dokončujeme skladby. Ale stále ještě tvoříme nějaké části jak v Logicu, tak Acidu. To máme tedy dohromady tři programy.

Fred V & Grafix interview

Jste teď hodně vytížení. Máte vůbec někdy volno?
Grafix: Zvlášť teď po univerzitě je to hodně náročné, protože červen je vždy nabitý hraním. Je to jedna party za druhou. Spousta festivalů, Hospitality… Jasně, že máme nějaký volný čas, ale určitě si dovedeš představit, že když hraješ přes víkend na třech akcích, jsou pak další dva dny dost těžké…

Tak jak se z toho dostáváte?
Fred V: Prostě si dám chill a medituju. (smích) Ono je to s celou věcí okolo volna poměrně těžké, protože nejsi schopný sám sebe naprogramovat na určitý čas, kdy se budeš věnovat třeba skládání. Musíš to podchytit přesně v ten čas, kdy cítíš inspiraci. Takže občas pracuju fakt osm hodin v kuse každý den, jindy to jde jen po dvou hodinách. Pak je těžké najít si nějaký volný čas. I když pro mě je hudba jediným pořádným koníčkem, což je skoro neslušný říct, ale je to tak. Prostě to mám rád.

Co od vás tedy můžeme v nejbližší budoucnosti očekávat?
Grafix: Jak jsem řekl dříve, rádi bychom dotáhli zmíněné album. To je asi to stěžejní v současné době. Jinak bychom rádi zapracovali na svém zvuku, aby byl pro nás co možná nejvíce specifický, originální. Když si vezmeš ostatní lidi z Hospitalu, jako jsou Netsky, Camo & Krooked, High Contrast… Jejich zvuk je nezaměnitelný, nemužeš se mu podobat.
Fred V: Naše hudba byla vždycky o liquid zvuku. Teď bychom do ní chtěli přinést zase něco nového.

Super. Díky moc za rozhovor a užijte si zbytek noci!

Fred V & Grafix interview

Ptala se Hana “Saiha” Makovcová v červnu 2012.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s