[design] Designblok 2011

Jistě. Vždycky je dobře, když se alespoň něco děje. Člověku je pak při přemítání nad výtkami možná i trochu stydno. Stále mám ale pocit, že onu nenaplněnost, jež mě při procházení expozic provázela, sdílí vícero lidí. A jak se říká: „Vox populi, vox Dei“. Ale ne, nebudu brát jména Božího nadarmo a ani nebudu jednostranná. Hledejme pozitiva.

designblok 11 - steiner / thal

Už minulý rok se zdvihala vlna nevole nad měnícím se poměrem mladých nezávislých designérů a značek vlastněných nadnárodními společnostmi, které by snad ani díky všeobecné známosti žádnou takovouto prezentaci nepotřebovaly. Možná se krize přeci jen projevila a ono se dá to „nějak omluvit“. Tudíž mne letos ani nepřekvapilo, když jsem se vydala do Superstudia Šporkovský v Hybernské ulici a přivítaly mne takové brandy, jako například Nokia s novým telefonem N9, adidas Originals s kolekcí od známého návrháře Jeremyho Scotta či prezentace kosmetických firem Gulerain a Bourjois. Však ono to do té módy, která zde byla především představena, všechno patří.

designblok 11 - tygrik

Co tedy potěšilo? Samozřejmě kromě tradiční Cohnauction neboli starých kousků s duší jsem byla nadšena kolekcí šperků Jewerly City mladých českých šperkařů Unosto, představené v krystalické instalaci Zbyňka Krulicha. Z módy bych vyzdvihla prezentaci Libora Komosného a Moniky Novákové, jejichž výtvory bych se nebála nosit ani v běžných dnech.  Nejen můj obdiv ale i cenu šéfredaktorů Designbloku 2011 za nejlepší prototyp designéra si odneslo svítidlo Skleník studentky pražské VŠUP Kristýny Pojerové. Něco takového si do bytu jednou jistě pořídím.

designblok 11 - kristyna pojerova

Nelze opomenout ani samotné ztvárnění jednotlivých expozic. Jistě jsem nebyla sama, kdo ocenil do poslední mucholapky propracovaný řeznický showroom oděvních designérek Chatty, který si následně i po právu odnesl ocenění v kategorii Nejlepší instalace designéra. Jakožto milovnici černé barvy a všeho temného mě potěšil i provizorní darkroom konceptu Osvěcím Michala Býma a Mojmíra Bureše nebo přechodný živý trávníček doplňující expozici dříve zmíněné Kristýny Pojerové.

designblok 11 - chatty

Kromě pár přehlídek v rámci Dreft Fashion Week jsem již kvůli časové vytíženosti nestihla shlédnout Superstudio Futurama v Karlíně a tak nemohu činit výslovné závěry, snad jen… Čeští designéři, svět vás neušlape. Ono to půjde, jen se nebát.

designblok 11 - design+help

designblok 11 - koldova & yeffet

designblok 11 - indoor grass

designblok 11 - prokic & aleinikava

designblok 11 - nokia n9 czech fashion selection

Více fotek na Flickru

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s