[art] Die Praxis – Shift

Jak by se vám líbilo, kdyby někdo vytvořil umělecké dílo na míru vašemu obýváku? Zní to docela dobře, ale malířské zátiší ladící s barvou pohovky si zrovna nepředstavuji. Na mysli mám site specific art, umělecký obor pracující s kombinací nejrůznějších médií v předem daném prostoru. Že je to stále dost abstraktní? Pánové z berlínského seskupení Die Praxis nám to do pražského prostoru 22presents přijeli ukázat jak jinak, než v praxi.

shift - namozeni krcniho svalstva

Na začátek je nutno říci, že to nejsou žádná ořezávátka, nýbrž tvůrci softwaru vvvv, nástroje vizuálního programování, který ulehčuje práci s audiem, videem a motion graphics v reálném čase stále více lidem po celém světě. Tedy bylo nasnadě, aby právě tento program vedl celou instalaci.

shift - proslov

Odpíchněme se od prostoru, na kterém to všechno stojí. Na základě jeho rozměrů, byl vytvořen počítačový model místnosti, který se stal východiskem pro další práci. Černá páska na zdech dala vzniknout iluzi daného prostoru posunutého v sobě samém. Jednoduše vidíte výklenek, ale najednou se vám zdá, že je úplně nakřivo. Nakřivo je všechno. Zdi, strop. Aspoň, že ta podlaha je rovně. Však je to jenom klamání smyslů a o to tady přece jde.

shift - die praxis

Asi nejvýraznějším prvkem celé instalace byl velmi výkonný laser. Omezovat se v prostoru na jednu plochu by byla trochu nuda a zelené paprsky jsou pro pokrytí všech koutů ideální. Jenom pozor na oči! A aby si přišly na své i další smysly, doplňoval vše speciální reprodukční box složený z dvanácti reproduktorů. Ten dodal nejen lehce strašidelný zvuk, u kterého bylo obtížné určit, odkud vlastně jde, ale při bližším kontaktu i něco jako pocit při zemětřesení nižšího bodu Richterovy stupnice.

shift - tlacenka

To vše dohromady jste mohli vidět poté, co jste sami sobě před vstupem svatosvatě přísahali, že nedostanete epileptický záchvat nebo něco podobně zábavného. A jelikož se epileptiků moc nesešlo, bylo opravdu hodně plno. Tak plno, že se celá projekce musela předvádět v několika opakováních. Takhle to má vypadat.

shift - vsechno nakrivo

PS: Vytrvalci se poté rádi doupravili na oficiální afterparty se zvukem, který vyluzoval oblíbený DJ Tvyks. Ale z toho už si spousta z nás mnoho nepamatuje. Díky Bohu.

shift - svatej prokop

Advertisements

One thought on “[art] Die Praxis – Shift

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s