[art] Jak dostat děti do galerie? Postavte tam hřiště a řekněte: PLAY!

„Nedotýkejte se exponátů!“ Takové upozornění dokáže leckteré dítě během pár vteřin spolehlivě otrávit. Vždyť jaká by to byla zábava, kdyby se dalo s touhle sochou trochu pootočit a na tamten obraz přimalovat třeba autíčko. S tím počítal Petr Nikl v pokračování úspěšného projektu Orbis Pictus aneb… a společně s týmem mezinárodních výtvarníků proměnil Výstavní síň Mánes v jednu velkou hrací plochu.

play - ueli seiler-hugova

Přiznám se, že s oblibou nečtu žádné informační letáky ani recenze, abych byla co nejvíce nezaujatá a překvapená. Proto mě jindy klidná galerie, která se změnila v prostor plný křičících a okolo pobíhajících dětí, zastihla nepřipravenou a to bylo dobře. Pro člověka zvyklého na skupinky tichých a uvědoměle se tvářících návštěvníků výstav, to byla příjemná změna. Však já si také ráda sáhnu.

play - jan turzo, matej gyarfas

Hned po odložení svršků se ocitnete v prostoru Krystalízy. Název už sám o sobě napovídá, že zde se bude něco postupně tvořit, krystalizovat. Samozřejmě s pomocí všech návštěvníků. Na zemi naleznete nepřeberné množství všemožných drobných či větších předmětů, součástek obrovské stavebnice, jejichž spojováním a přeskupováním tvoří návštěvníci zcela nové dílo.

play - ueli seiler-hugova

Navíc si s sebou může každý přinést svého „zástupce“ respektive nějaký předmět (nejlépe hračku) a zakomponovat ho přímo do prostoru. Onen zástupce ho tu pak bude reprezentovat až do konce výstavy. Kdo by někdy nechtěl být na nějaký čas součástí výstavy. Tohle všechno místy doplní nějaký netradiční hudební nástroj nebo obří periskop. A co je na zdech? Samozřejmě malůvky, nápisy, vzkazy. Na zeď se přece kreslí nejlépe.

play - ondrej puchta

Když tohle všechno projdete, ocitnete se u veliké jeskyně z lepenkových krabic, kterou vás odnese Spodní proud do druhé části výstavy. Je tu temněji, což dává prostor pro zbystření sluchu, hmatu a vnímání barev. Můžete svým zpěvem ovládat videoprojekci, pohybem prstů ve vodě hrát na harfu nebo měnit barvu svého stínu. Obě části výstavy tak mají mnoho společného a zároveň jsou si kontrastem.

play - to uz jsem nekde videla

Děti si tu vyhrají, ale nejenom ony. Postarší pán si tu vesele mlátil do obřího xylofonu, zatímco mu na druhé straně sekundovala evidentně zcela cizí těhotná maminka. Hra nejen, že rozvíjí duševní schopnosti, ale také spojuje. Proto: „Dotýkejte se exponátů!“

play - a prece se toci

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s