[art] Jednou nohou na berlínském transmediale.11

Jedeš si U-bahnem, koukáš se z okýnka… Proč je najednou každá zastávka stejná? Aha, ono je to všechno vytapetováno reklamou snad největšího festivalu nových médií v Evropě. Evidentně rozsáhlý program letošního ročníku nesoucího podtitul RESPONSE:ABILITY opět nabízel několik dnů plných výstav, performancí, workshopů a pro ty, co v rámci zdravého životního stylu chodí rádi spát až po ránu, i nějakou tu party. Tancovačka byla jasná a co předtím? Nejdřív se jde na satelitní výstavu v rámci A MAZE.United s českým zastoupením!

a maze - vsechno neschovas

Hlavní náplní čtyř výstavních dní bylo propojení hry a nových médií, což už je samo o sobě příslibem interaktivních instalací, které si v některých případech bude návštěvník moci vyzkoušet i sám na vlastní kůži. Tudíž když jste vkročili do prostoru menší galerie systM disponující barem s dostatkem plzeňského piva, mohli jste si rovnou interaktivně zapřekážet projekci video mappingu z dílny Born Digital. Projektem Mapping Blocks představují ukázku nepřetržitého hledání a zkoumání nových postupů v této oblasti. Kdo se byl v Čechách podívat například na video mapping Staroměstského orloje, ví, o čem mluvím.

a maze - prokop bartonicek

Cestou do hlubin berlínské galerie jste se ocitli v dalších prostorách, kde prezentovaly své práce například Ludic Interfaces či Spaces of Play a ano, zde už šlo opravdu o hry. V případě prvních jmenovaných je nutné podotknout, že nejde ani tak o název nějaké skupiny programátorů, jako o zcela nový obor a nový typ rozhraní. Těm, kdo chtějí vědět více, se doporučuji podívat sem.

a maze - you cant hide it all

Nejvíce zájemců pak proudilo do nejzazší zatemněné místnosti, kde jste mohli na první pohled spatřit pouze velkou projekci zrnění. Ne, to kupodivu není výkřik do prázdna od umělce, jenž přišel o inspiraci. Je za tím něco víc. Když si totiž vezmete speciálně upravenou baterku, můžete za pomoci infrasvětla odkrývat druhou plochu projekce a odhalovat tak amatérské erotické fotografie, které čeští občané tolik rádi publikují na serveru Amatéři.cz. Sám autor instalace Prokop Bartoníček o tom říká: „Někdy mám pocit, jakobych jim slídil s baterkou po bytě, když zrovna v kuchyni něco vyváděj.“ Více o projektu uvádí na svých stránkách.

a maze - spaces of play

Vskutku spousta zajímavých věcí na poměrně malém místě. A to byl jen zlomek z celého Transmediale…

a maze - born digital

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s