[art] Berlínskými galeriemi… Nauman, Eliasson a ti druzí

Bruce Nauman, Olafur Eliasson, bienále… To je jen zlomek toho, čím může nadšený konzument umění potěšit (a nebo taky ne) své vjemů chtivé oko, pokud se zrovna nachází v Berlíně. Jelikož se ale může zdát, že tu většinu času těším hlavně svůj žaludek pojídáním burgerů a pitím piva s příchutí všeho možného (jen ne piva), byla návštěva nějaké té výstavy vhodným prostředkem k vyrovnání sil mezi trávicí a nervovou soustavou.

berlin - olafur eliasson

berlin - konstrukce

Jako první byla na řadě návštěva jedné z nejdůležitějších evropských galerií moderního umění, výstavní síně Martin Gropius Bau. Souběžně zde probíhala i výstava Fridy Kahlo. My ovšem směřovali do druhého vchodu, před kterým se narozdíl od prvního nevinula téměř žádná fronta. Žádné překvapení. Innen Stadt Außen, tak se jmenuje první souborná berlínská výstava islandsko-dánského umělce Olafura Eliassona, který již mnoho let působí právě v Berlíně, kde též vyučuje na UdK. Většina zde uvedených instalací představila především Eliassonovu práci se světelnými efekty v prostoru, a tak se občasná upozornění pro klaustrofobiky či epileptiky stala téměř nedílnou součástí celé exhibice.

berlin - olafur eliasson

berlin - olafur eliasson

berlin - olafur eliasson

O pár dní později jsme již v Hamburger Bahnhof vstřebávali tvorbu Bruce Naumana, o generaci než Eliasson staršího amerického umělce. Bylo vtipné sledovat, jak všemožné prvky, které prezentoval Eliasson ve své tvorbě, se objevovaly i u Naumana, jehož díla byla ovšem klidně o dekády starší. Neony, reflektory, videoart… všechno tady už bylo.

berlin - bruce nauman

berlin - bruce nauman

berlin - bruce nauman

berlin - nam june paik

berlin - joseph beuys

berlin - biennale fly

berlin - biennale

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s