[food] Lehký mandarinkový dort – Light mandarine cake recipe (cz/eng)

Přítel měl svátek a bylo vedro jak na světovém šampionátu v saunování. Dvě na první pohled zcela nesouvisející věci, které ovšem dávají smysl. Jednoduše svátek se musí oslavit s dortem, ale kdo by chtěl jíst v tropických teplotách těžké máslové krémy. Proto jsem se rozhodla pro něco lehkého a osvěžujícího. Mandarinky byly se svojí mírně nakyslou chutí tím pravým a ve spojení s jemným tvarohovým krémem a velmi tenkým korpusem zákuskem vhodným pro opravdu horké dny.

Mandarine cake by Hana Makovcova

Recept
Korpus
1 vejce
30g moučkového cukru
1/2 polévkové lžíce oleje
30g polohrubé mouky
1/2 čajové lžičky prášku do pečiva

Tvarohová vrstva
1 vanilkový puding na vaření
400ml mléka
6 lžic cukru
1 tučný tvaroh
1 zakysaná smetana
1 želatinový ztužovač

Ovocná vrstva
1 sáček žlutého želé
1 mandarinkový kompot
cukr a voda dle návodu na přípravu želé

Vejce důkladně ušleháme s cukrem na pěnu. Přidáme olej a sypké suroviny. Směs lijeme do vymazané a vysypané formy (případně použijeme pečící papír) o průměru cca 23cm. Pečeme ve vyhřáté troubě na 180°C asi 15 minut. Doporučuji kontrolovat stav korpusu včas okem a špejlí s ohledem na zkušenosti s vlastní troubou.
Korpus necháme chladnout. Mezitím uvaříme pudink s mlékem a cukrem dle receptu, aby byl více sladký a hustší. Než začne chladnout, zamícháme do něj zakysanou smetanu a tvaroh. Připravíme si dle návodu ztužovač a též zamícháme. Vzniklou směs lijeme na korpus, který máme stále ve formě. Necháme vychladit v lednici.
Když je tvarohová vrstva dostatečně tuhá, připravíme si želé podle návodu. Tvarohovou vrstvu poklademe ovocem a zalijeme mírně zchladlým želé. Dáme opět chladit do lednice nejlépe několik hodin a poté můžeme opatrně odstranit formu.

Recipe
Base
1 egg
30g powdered sugar
1/2 tablespoon oil
30g all-purpose flour
1/2 tea spoon baking soda

Cheese filling
1 vanilla custard powder
400ml milk
6 tablespoons sugar
250g cream cheese
250ml sour cream
1 gelatine fix

Fruit top
1 packet of yellow gelatine powder
1 mandarine compote
sugar and water for the gelatine

Beat the egg with sugar until fluffy. Add oil and the rest of the ingredients. Put the mixture into the round 8 inch cake pan with parchment paper. Bake in preheated owen to 350°F for 15 minutes. Better take a look at it during the baking.
Let the base get cool. Now cook the custard with milk and sugar. Mix the custard with cheese and cream before it goes thicker. Add gelatine fix and pour whole mixture on the base of the cake. Put it into the fridge.
When the cheese filling is cold enough cook the gelatine and let it be for a few minutes. Meanwhile, put mandarines on the filling and pour it with the cooled gelatine. Put the whole cake into the fridge again and let it be there for few hours.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s