[art] Prokop Bartoníček – vernisáž Světy jako fragmenty

[art] Prokop Bartonicek – Worlds as fragments opening
2010/06/16 19:30

Měsíc červen věstí mnohé. Pro studenty znamená třeba závěr školního či akademického roku. Vztek nad reparáty, brek u profesorů v kabinetu, nervy nadranc ze zkouškového, ale také promoce nebo třeba obhajoby diplomových prací… A právě vernisáž jedné takové práce se konala v pražské Mlynářské ulici. Po loňské výstavě Perpetual Storytelling Apparatus se opět otevřely dveře showroomu 22PRESENTS, aby představily samotného správce prostoru, Prokopa Bartoníčka, se svým diplomovým projektem nesoucím název Světy jako fragmenty.Asi nejlépe to vystihl podstatu práce její oponent, Pavel Sedlák, se slovy: „Autor se již poněkolikáté odhodlal spojit náročné technické řešení se zájmem o zprostředkování nového typu divácké zkušenosti.“ [Proces a realita; 2010] Prokop za pomoci nanotechnologie rozhýbal jakýsi malý vesmír, jenž mohl být symbolem mnoha dalších vesmírů v tom našem vlastním, o nichž nemáme ani potuchy a přece tu jsou.

Když hodiny ukázaly půl osmé večer, začaly do prostoru proudit skupiny lidí dychtících po novém uměleckém zážitku. Evidentně bylo jedno, zda jde o babičku háčkující po večerech dečky, inženýra elektrotechniky, módní návrhářku či malého kluka. Vystřídali se tu lidé snad všech generací a rozhodně jich nebylo málo. Po krátkém úvodu si mohl každý návštěvník dílo v klidu prohlédnout, a když měl štěstí, mohlo se mu dostat i podrobného komentáře samotného autora, který byl ten večer vytížen pozorností všech zúčastněných snad více než televizní obrazovka s mistrovstvím světa ve fotbale.

Zájem návštěvníků neutichal ani po několika hodinách a tak bylo otevřeno ještě dlouho do noci. Ti, kteří stále neměli dost společenského ruchu, se přesunuli do nedalekého prostoru NoD, kde mohli pokračovat ve svých horlivých debatách nad nekonečností vesmíru či kvalitou točeného piva ještě dlouho poté.

Osobně jsem měla po celý rok možnost tvůrčí proces sledovat a tak mohu s jistotou říci, že to nebyla žádná lehká práce, jako když jedete přes víkend na chalupu okopávat brambory. Tolik měsíců koncentrace na jedno umělecké dílo muselo udělat své, ať už po stránce propracovanosti, tak po stránce vztahu mezi objektem a autorem. A tak by to mělo být vždycky.

Více fotek z vernisáže na Flickru

Videorozhovor s autorem pro Artyčok.tv

Advertisements

2 thoughts on “[art] Prokop Bartoníček – vernisáž Světy jako fragmenty

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s